Stressz
Fejfájás
Migrén
A stressz, a fejfájás és a migrén mára az egyik leggyakoribb népbetegséggé váltak. A testi, lelki és fizikai kimerültség, illetve alváshiány egyre inkább jellemző a mindennapi életre.
Mi okozza ezeket a tüneteket?
A stressz betegség?
Elsősorban tünet. A szervezet jelzi a kimerültséget, esetleg méreganyagokat, keringési elégtelenséget. A legnagyobb gondot a folyamatossá váló stressz és az állandó feszültség jelenti.
Stresszkezelés
Rengeteg stresszfaktorral találkozunk minden nap, ami folyamatos nyomás alatt tart minket mentálisan és testileg is, mert a szervezet reagál. Ráadásul nem csak a distressz, azaz a negatív stressz meríthet ki minket, hanem ugyanúgy az eustressz, azaz a pozitív stressz is. Ha például új dologba fogunk, új munkahely, előléptetés, családalapítás, házvásárlás mind növelik a stresszszintet és terhelik a szervezetet és az idegrendszert. A stressz tünetei rendkívül változatosak, ezért sokkal több bajt okozhat nekünk a gyakori, de főleg a rendszeres, illetve folyamatos stressz, a megoldatlan problémák és a külső tényezők, amikre nincs ráhatásunk, mint gondolnánk.
Stressz ellen nem feltétlenül a stressz kerülése a megoldás, ez ugyanis korunkban szinte lehetetlen, hanem a holisztikus megközelítés és a stresszfaktorokra való megfelelő testi, lelki és szellemi reakció megtalálása a kulcs. Stressz folyamatosan, nap mint nap ér minket, de nem kell, hogy ettől folyamatosan szenvedjünk. Ha a szervezet megfelelően működik, nagy mértékben lecsökkenhet annak a lehetősége, hogy a stressz komoly vagy maradandó betegségeket okozzon.
Az egyik megoldás a stresszkezelés, amelyre kiváló módszerek állnak rendelkezésünkre, de emellett érdemes megkeresnünk a probléma okát.
Az első, amit érdemes megnéznünk, mennyi tiszta vizet fogyasztunk, víz hiányában ugyanis a testünk kevésbé ellenálló és hajlamossá válunk a fejfájásra.
Legyünk sokat friss levegőn, a természetben, a sport és a szellemi feltöltődés, kikapcsolódás sokat segít.
Lehetnek megoldhatatlan problémáink átmenetileg vagy tartósan, az ilyen helyzetek elől nem menekülhetünk egy életen át, de az újragondolás vagy akár a coaching, életvezetési tanácsadás sokat segíthet.
Ezek általános tanácsok javaslatok, amikre érdemes odafigyelni, hogy könnyebb legyen az életünk.
De ha mélyebbre nézünk…
Stresszkezelés? – Hogyan?
A migrén, fejfájás és stressztünetek lehetséges kiváltó oka az idegrendszer diszfunkciója, az idegpályák nem megfelelő kommunikációja, de akár az idegszál rost elégtelen állapota. Ilyenkor sokan vesznek magukhoz mentális fókusz fokozó szereket, antidepresszánsokat, altatókat, nyugtatókat, Ugyanakkor az idegszál rost állapotának javításával a mentális erő index, a stresszkezelő és – tűrő képesség rendkívüli mértékben tud javulni.
Az élő és élettelen toxinok, azaz a mérgezés egy másik jelentős faktor. A különböző diéták és méregtelenítő kúrák, fogyókúrák átmenetileg hozhatnak megkönnyebbülést, de ha tartós változást és megoldást szeretnénk, A stressz gyakran jár együtt alhasi fájdalommal. A bél-agy tengely, vagyis a 10. számú bolygóideg területét is érdemes ezért feltérképezni, ezzel együtt a második agyunkat, a bélrendszert. Amikor a beleink gyulladásban vannak, erjedési folyamatok indultak el és a bélsár felgyülemlett, elszaporodnak a kórokozók, azaz baktériumok, vírusok, férgek, paraziták és egyéb élő toxinok.
Gyakran kapcsolják a stresszt és a kimerültséget a memóriazavarokhoz, egyensúlyproblémákhoz, szédüléshez. Ezek mögött állhat keringési zavar vagy elégtelenség, amikor is az agy nem kap elegendő vért, ezáltal pedig oxigént és tápanyagot.
Nem mindegy tehát, mit kezdünk a stressz tüneteivel és magával a stresszel. A stresszfaktorok nehezen elkerülhetők, de a migrén, a fejfájás és a kimerülés elkerülhető, ha utána járunk a kiváltó okoknak és karban tartjuk a szervezetünket. Ehhez holisztikus megközelítést és tartós megoldást érdemes keresni.